Najpopularniejsze formaty Audio i Video

Kupując odtwarzacz DVD należy się zastanowić jakie formaty plików może on odtwarzać. W zależności od tego, w jakim standardzie będziemy oglądać filmy, powinniśmy zwrócić uwagę na to, czy dany sprzęt je odtwarza. Oczywiście współczesne DVD i BlueRay DVD nie obsługują tylko jednego konkretnego formatu plików, ale nawet kilkanaście. Warto więc się przyjrzeć, jakie popularne rodzaje plików audio i video będziemy mogli uruchomić.

źródło zdjęcia: Panasonic

źródło: Panasonic

Formaty video

  • VCD i SVCD – są to formaty o największej kompresji danych. Zapisywane są one na płytach CD, oraz cechują się niską jakością obrazu. Kiedyś bardzo popularne, dziś powoli odchodzą w zapomnienie dzięki lepszej kompresji DivX i XviD. Wile filmów dodawanych do magazynów wydawanych było właśnie w formacie VCD.

  • DivX i XviD – są to bardzo popularne formaty video. Dzięki znacznej kompresji danych zajmują one mało miejsca, nie tracąc przy tym drastycznie na jakości. Średnio film pełnometrażowy zapisany w tym formacie zajmuje 700-800 MB, dlatego jest to popularny standard filmów, które można znaleźć w internecie.

  • DVD – filmy zapisane w formacie DVD oferują obraz i dźwięk wysokiej jakości. Jest to obecnie najpopularniejszy standard w jakim są wydawane filmy video.

  • Blue Ray DVD – nowy standard zapisu filmów video, który bardzo szybko zawładnął rynkiem. Dzięki dużym pojemnościom płyt BlueRay, filmy zapisane w tym formacie cechują się znakomitą jakością obrazu i dźwięku prezentowaną w Full HD. Niemal wszystkie nowe filmy wydawane są w tym standardzie, oferując również te przystosowane do oglądania w 3D. By odtwarzać filmy BlueRay wymagany jest specjalny odtwarzacz wyposażony w niebieski laser (czyli właśnie Blue Ray).

źródło: Manta

źródło: Manta

Formaty audio

Poza filmami większość odtwarzaczy może stanowić centrum domowej rozrywki. Umożliwiają one obok odtwarzania filmów, odsłuchiwanie plików audio. Dzięki temu sprzęt DVD może posłużyć nam również jako odtwarzacz muzyczny.

  • CD Audio – jest to jeden z najbardziej rozpowszechnionych formatów muzycznych na rynku. Jest to tzw. format bezstratny, co zapewnia najwyższą, jakość dźwięku jaka jest dostępna w zapisie. Każda płyta muzyczna jest zapisywana w tym standardzie.

  • MP3 i WMA – są to najbardziej popularne formaty zapisu muzyki, które zyskały sławę dzięki odtwarzaczom MP3 oraz sieci internetowej. Polegają one na kompresji standardu Audio CD, dzięki czemu zajmują dużo mniej miejsca. Niestety w jej wyniku pogarsza się również jakość dźwięku w porównaniu do oryginału.

Podsumowanie

Współczesne odtwarzacze DVD są istnymi centrami rozrywki. Pozwalają one odczytywać pliki audio i video zapisane w różnych formatach. W zależności od preferencji lub biblioteki filmów, należy się upewnić czy dany odtwarzacz spełnia nasze wymagania. W większości przypadków nie trzeba się jednak obawiać, gdyż niemal każdy z nich odtworzy popularne standardy zapisu plików.